Grup Terapisi

Grup Terapisi

Grup Terapisi, genellikle 8 ila 10 üye arasında gerçekleşen hafta da bir olmak şartıyla katılıcımların bizzat terapiye dahil olduğu terapidir. Grup Terapisinde amaç kişide öz farkındalık (İçgörü) oluşturmaktır. Bu İçgörü sayesinde birey kendisinin nereden başlayıp nereye doğru gittiğini anlar ve bireysel tahlillerin de hem mikroskobik hem de teleskobik olarak inceleme fırsatını yakalar.

Grup Terapilerinde konu genellikle savaş, ayrılık, hayatın zorlukları, göç vs. her şey den olabilir. Grup Terapilerinin bir diğer kazanımı da ekonomik olmasıdır. Genellikle bir ya da iki terapistin yuvarlak sandalyeler etrafında durumu yönetmesiyle başlar ve herkesin kendisini uzun solukta ifade edeceği bir terapi aurası ortaya konur. Kişiler genellikle serbest ve rahat bir şekilde benliklerini ortaya çıkarır ve güvenilir bir ortamda gerçekleşir.

Grup Terapilerinde aynı zamanda benzer sorunlar ile karşılaşan insanlarda bir araya gelebilir. Örnek olarak sigara bağımlısı olan kişiler sigaradan nasıl kurtulacaklarını hep birlikte konuşup fikir alış verişinde bulunabilir. Grup Terapileri psikolojinin en etkili tedavi şekillerinden biri olup kişini istediği bilgiye doğrudan ulaşmasını sağlar.