Ergen Terapisi

Ergen Terapisi

Ergenlik, çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasındaki geçiş dönemi olarak ifade edilir diğer bir deyişle “yetişkinliğe ilk adım” evresidir. Genel olarak 12-20 yaş arası ergenlik dönemi olarak adlandırılır. Ergenlik döneminin kendine özgü birçok problemi ve zorlukları vardır. Ebeveyn olarak ergenlik sorunları hakkında bilgi sahibi olunursa, çocuk ile birlikte daha kolay atlatılır hale gelir.

Ergenlik Döneminde Görülen Sorunlar

A) Vücut Değişikliği
Çocukluktan yetişkinliğe geçerken yaşanan bedensel değişimler hepimizin malumu olsa da ergenler için oldukça can sıkıcı bir durum haline gelir. Aile içi iletişimin güçlü olduğu, birbiriyle barışık ve kaynaşmış aileler çocuklarının vücutlarında oluşan fiziksel değişimleri anlamalarına yardımcı olur, çocuklar merak ettikleri, utandıkları pek çok soruyu dışarıdan öğrenmek yerine anne babayı tercih etmeyi seçerler. Bu dönemde anne ve babayı büyük görevler düşer. Adet başlamadan önceki aylarda kız çocuklarının göğüsleri çıkmaya başlar. Bunu fark eden ebeveyn çocuğunu adet dönemine hazırlayabilir böylece çocuğun bu dönemi daha rahat geçirmesi sağlanır. Vücuttaki kıllanmanın doğası, sütyen kullanımı, erkek çocuklarda gece ihtilamları, cinsellik, ereksiyon, penis boyu, mastürbasyon, doğum gibi konular bu dönemde anlayış ve sevecenlik içinde ele alınarak büyüme yolunda sorunsuz adımlar atılması sağlanmalıdır. Anne ve babanın öncelikle çocuğun benlik saygısını geliştirmesine yardımcı olmalıdır. Unutmamalı ki herkesin her zaman başarılı olabilecekleri ve kendilerini iyi hissedecekleri şeyler vardır. Önemli olan bu alanlarda çocuğu etkin olmaya yönlendirmek ve desteklemektir. Anne ve babanın önemli diğer görevlerinden birisi de çocuğuna iyi bir örnek olmasıdır eğer anne ve baba vücudu konusunda olumsuz düşüncelere sahipse, bunu çocuğunuza yansıtması kuvvetle muhtemeldir. Bu yüzden anne ve babaya düşen diğer bir görev de iyi bir örnek olmasıdır.

B) Ergenlik döneminde görülen duygu ve ruh hali değişimi ve çözümleri:
Bedensel belirtileriyle mücadele etmekte olan ergen aynı zamanda hayatındaki ürkütücü değişikliklerle de başa çıkmak zorunda kalır. Bu da ruh halinde değişimlere, ani öfke patlamalarına, neşeli bir ruh halinden birdenbire depresif bir ruh haline bürünmeye, bazı takıntılara sebep olur. Bu durum da anne ve babaya düşen görev; çocuğunun ihtiyacı olduğu an yanında olduğu hissettirip ona ilgi göstermeye hazır olduğunun mesajını verilmesidir.

Ergenlik döneminde; utangaçlık ve sıkılganlık duyguları önemli bir yer tutar.

Utangaçlıkla mücadele ederken çocuğunuza herkesin ona bakmadığını, kimsenin onun ne giydiği ya da ne yaptığıyla ilgilenmediği, insanların sadece kendileriyle haşır neşir olduklarını, herkesin utangaç ve çekingen taraflarının olduğunu işlemeli, spor, gezi gibi farklı aktivitelere birlikte katılmalı, yaşamın her alanında yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Kontrolden çıkma ihtimali yüksek ve oldukça güçlü bir duygu olan öfke ergenlik döneminde başlı başına bir sorundur. Bir enerji açığa çıkması olarak görebileceğimiz öfkenin altında yatan kırgınlık duygusu onarılmazsa daha büyük patlamalar kaçınılmazdır.

Öfke bazen hayal kırıklığına tepki olarak da ortaya çıkabilir. Anne ve babanın çocuğunun sorunlarla başa çıkabilmesi için daha verimli yollar aramaya yönlendirmek sorunu çözmeye yardımcı olmayı sağlar.

Çocuklarda çok kolay depresif ruh haline girebilir, stres yaşayabilirler. Ergenin sınav kaygısı, üniversiteyi bitirince iş kaygısı, kardeş sorumluluğu ve toplumsal kaygılar gibi farklı endişeler yaşaması mümkündür. Çocuklar hayatın kusursuz olmasını isterler. Gerçeklerle karşılaşınca da depresyona girmeleri kolaylaşır. Çocuğun sorunlarına yapıcı çözümler getirmesine yardımcı olmak anne babaların asli görevlerindendir.

Ergen depresyonlarında bir sebep de benlik imgesinin zayıf olmasıdır. Ergenler başkalarının yargılarına büyük önem verirler ve kendilerini çoğunlukla başkalarının gözüyle değerlendirirler. Ciddiye alınmamak, çocuk gibi muamele görmek, erkek veya kız arkadaşlar tarafından reddedilmek benlik imgelerinde ciddi hasara yol açacaktır.