Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsellik; insanların sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşayabilmesi için temel ihtiyaçlarından biri olup fiziksel, psikolojik ve sosyal faktörlerden etkilenebilen bir bütünsel bir yapıdadır. Sağlıklı ve doğru bir cinsel ilişki sadece üreme organlarının birleşmesiyle değil, aynı zamanda eşlerin duygularını katmalarını ile yaşanmaktadır. Bu yüzden fiziksel ve duygusal bütünlükten uzak bir şekilde yaşanan cinsel ilişkilerde bir süre sonra problemler baş gösterebilmektedir.

Bir kişide herhangi bir cinsel işlev bozukluğu görülmeye başlandığı zaman, altta yatan birden çok nedeni olabilmektedir. Cinsel disfonksiyona yol açan sorun biyolojik kökenli ise psikiyatristler, ürologlar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından muayene edilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Kişide cinsel disfonksiyona yol açabilecek biyolojik bir problem bulunamadığı taktirde, sorunun psikolojik bir sebebe dayanabileceği düşünülmelidir. Bir kişinin yaşadığı bireysel ve sosyal zorlanmalar, ilişkisel çatışmalar ve travmatik yaşantılar gibi pek çok neden cinsel problemlere yol açabilmektedir.

Bir kişide cinsel işlev bozukluğu görülmeye başlandığı zaman, bu durum sadece o kişinin değil çiftin sorunudur. Çünkü cinsel problemler, ilişkisel çatışmaların bir yansıması olabilir. Aynı zamanda, kişilerde yerleşmiş olan abartılı cinsel mitler, yanlış ve çarpıtılmış inançlar cinsel hayatı tamamen bozabilmektedir.

İlişkilerde bu tarz problemler başladığı zaman, cinsel terapi eğitimi almış ve bu alanda yetkin bir psikolog veya psikiyatristle terapiye başlanması, çiftler için en iyi sonucu verecektir. Tedavi süreci kişiden kişiye değişiyor olmakla birlikte, kişilerin büyük çoğunluğunun terapisi 6 – 12 seans sürmektedir. Bazı vakalar, yeterli bir psikoeğitim ile 2 – 3 seansta iyileşme gösterebilirken, bazı vakalarda problem derin çatışmalardan kaynakladığı için 1 yılı aşkın bir süre gerekebilmektedir.